23Кві

Сучасне протезування

Протезування зубів, іншими словами – відновлення і заміщення втрачених зубів, почалася ще задовго до появи сучасної медицини. Таке протезування зубів застосовувалося лише для маскування дефектів, а не для повноцінного відновлення жувальної функції.

У наші дні зубне протезування в стоматології є невід’ємною частиною лікування. Все більше і більше технологій і можливостей з’являються в сучасних клініках, застосовуються різні матеріали для виготовлення протезів.

Проблемою втрати зубів, і відновленням структури і функції жувального апарату займається окремий напрямок в стоматології – ортопедія. Лікар, який спеціалізується на протезуванні відповідно називається ортопед стоматолог.

Види протезування

Сьогодні в ортопедичних клініках проводиться протезування трьох типів:

  • Незнімне протезування;
  • частково-знімне протезування;
  • знімне протезування.

До незнімним зубних протезів відносять:

Зубна коронка – один з найпопулярніших видів незнімного протезування. Являє собою ковпачок, який замінює коронку зуба з імітацією природної форми.

Мостовидний протез – це спеціальна конструкція з декількох зубних коронок, яка кріпиться на живих зубах або їх коріннях. Теж поширений, класичний варіант відновлення зубів.

Вкладки – особливі пломби, які виготовляються в лабораторії за індивідуальними зліпкам. Матеріал найчастіше використовується керамічний. Використовуються при частковій втраті зуба. Вони максимально точно прилягають до зуба, і мають високий рівень естетики. Вкладки більш довговічні ніж пломби, і практично непомітні.

Керамічні вініри – незнімні протези у вигляді тоненьких керамічних пластинок, які покривають зовнішню частину зуба. Має в основному тільки естетичну функцію, використовується в зоні посмішки, і крім корекції форми, служить для додання більш світлого кольору зубах.

Люмініри – це теж пластинки з кераміки, але набагато тоньші. На відміну від вінірів, перед установкою люмініри не вимагають обточування зубів, і їх можна зняти з часом. Але вони менш практичні і мають значно менші можливості коригування зубів.

Зубний імплант – це штучний металевий, як правило титановий, стрижень, який замінює корінь, щільно імплантований в кісткову тканину, з подальшим зрощенням. На імплант кріпиться штучна коронка, з різних матеріалів.

Решта видів – частково-знімні або знімні протези. Серед них:

Пластиночні протези – протез з акрилового або нейлонового базису зі штучними зубами. Може повністю зніматися або бути частково-знімним, маючи фіксацію на живих зубах.

Бюгельні протези – мають металевий каркас, до якого входять утримуючі пристосування, дуги і штучні зуби. Виготовляються в спеціальних лабораторіях.

Кожен видів протезів і методів зубного протезування вирішує певну функціональну і естетичну задачу, починаючи з некрасивого кольору зубів і закінчуючи повною їх відсутністю. Стоматологи ортопеди радять ретельно підійти до вибору методу протезування, виключно разом з лікарями.