21Лип

Зубочистки і зубна нитка

Зубочистки

Ще перші люди використовували для очищення зубник проміжків інструмент, схожий на сучасну зубочистку. Її існування вважають найстарішим засобом видалення залишків їжі. У літописах знаходять інформацію про те, що навіть Будда користувався цим предметом. Спочатку її називали зубною паличкою. Потім, для заможних людей її стали робити із коштовних металів. Таке придумали на Сході, а на Заході перейняли цікаву ідею. Попри велику історію і популярність, сучасні люди не всі можуть правильно нею користуватися. Якщо застосування неправильне, то це може стати причиною розвитку багатьох захворювань ротової порожнини. Так, сучасну дерев’яну паличку підносять до проміжку між зубами під кутом 45 градусів і обережно рухають вгору. Не можна натискувати на ясна, або колупатися у зубах з застосуванням сили. Будь-яка травма, що спровокована зубочисткою веде до захворювання ясен.

Сучасні стоматологи не дуже шанують застосування зубочисток. Попри це, вважають, що хоч такий засіб видалення залишків їжі прийнятний, ніж зовсім ніякий, або ніж та виделка. Деякі фахівці можуть бути прихильними до пластикових засобів, але їх небагато. Основна частина лікарів проти застосування будь яких предметів із будь-якого матеріалу.

Безпечні зубочистки

Не зважаючи уваги на протести стоматологів, на ринку існує широка пропозиція видів зубочисток, різних форм та призначень. Самими відомими вважаються дерев’яні вироби. Вони гострі з двох кінців, або з одного. Зустрічаються навіть ароматизовані. Палички із загнутими краями зручно застосовувати для чистки коренів.

Якщо зубочистки вироблено із пластику, то можливо їх повторне використання при умові проведення дезінфекції. Однак, не слід зловживати, а повторно використовувати не більше декількох разів. В противному випадку на них накопичуються шкідливі мікроорганізми. Для боротьби із мікробами розроблено засоби зі срібним кінцем. Посріблена зубочистка направлена на боротьбу із небажаними інфекціями у роті.

Цікаве застосування придумали японські винахідники. У містах громадського харчування, на кожному столі розташовується «йодзі». Це паличка, яка має декілька напрямів застосування: нею можна наколювати закуски та слідом чистити проміжки між зубами.

Проте, якщо мати широкий вибір, то слід обирати мідні зубочистки, які можна знезаражувати. Але знайти їх у масовому застосуванні нелегко.

Нещодавно була запущена рекламна кампанія на підтримку нових видів гнучких зубочисток. Крім того, що вони легко гнуться, вони ще й дуже тонкі. Поверхня з ксилітом перешкоджають утворенню зубного нальоту, а фторид натрію укріплює зубну емаль. Основною ідеєю застосування є те, що зубочистка гнучка і тонка, та може діставати до ділянок, де не справляються зубна щітка.

Зубна нитка

Схвалення у лікарів-стоматологів отримала зубна нитка. Попри це, до останнього часу вона не мала попиту у населення. Тільки нещодавно люди стали звертати на неї увагу, але правильно застосувати її можуть не всі. Це тому, що не всі розуміють різницю між нею та зубочисткою. Використання нитки надає красу та здоров’я зубам.

Під час чищення щіткою, мало хто звертає увагу на те, що не всі сторони зуба очищені. Всього зуб має 5 поверхонь, а щітка оброблює тільки 3. Проміжки між зубами та ясенні кишені залишаються забруднені. В них накопичуються частки їжі, а згодом починають поширюватися хвороботворні мікроби. Для запобігання такому розвитку, потрібно застосовувати зубну нитку.

Зубна нитка повинна застосовуватися регулярно. Бажано після кожного вживання їжі, або хоч би перед сном. Зубна щітка не дістає до багатьох поверхонь, тому після чищення нею, слід використати нитку. Щоб розмноження бактерій не відбувалося. Наявність поганого запаху з рота щоранку – це свідчення того, що вночі бактерії розмножувалися і наносили шкоду зубам.

Виробники пропонують широкий асортимент форм та матеріалів нитки. Так, вони можуть буті круглі та плоскі. Для кожного типу зубів – своя. Якщо проміжки між зубами широкі, то підійде кругла нитка, якщо зуби щільно прилягають одне до одного, тоді підійде плоска. Не рекомендовано використати дітям до 8 років.

Застосовувати нитку нескладно, треба тільки звикнути до її використання. Після того, як закінчена чистка щіткою, потрібно взяти нитку, довжина якої 40 сантиметрів. Взяти за два кінці та намотати на пальці, щоб залишився розмір 6 сантиметрів. Нитку натягти й розташувати її між зубами. Слідом охопити один зуб, потім сусідній так само, як попередній. Потягнути вниз та у різні боки та вичистити проміжки. Після цього викинути використаний шматок та наступний зуб чистити чистим кінцем. На кожний зуб потрібно брати чистий кінець, не пропускати жодного зуба та проміжку. Після того, як будуть почищені та оброблені зуби, потрібно прополоскати ротову порожнину теплою водою, або ополіскувачем. Якщо під час чищення було травмовано ясену тканину, тоді потрібно прополоскати лікувальним розчином. Протипоказано такий засіб чищення людям, у яких маються такі захворювання, як пародонтоз або пародонтит.

У продажу маються вощені нитки, поверхня яких оброблена воском. Вони пропонують недосвідченим користувачам, або дітям. Не наносять травми ясен, а завдяки щільному приляганню, якісніше чистять. Довжина нитки може різниться, від 30 до 50 метрів. Для кожного застосування вкладений засіб, що відрізає потрібну кількість. Нитку можна носити з собою у кишені, або в інших містах. Також є такі різновиди пакування, в яких зубна нитка упакована маленькими шматочками, для застосування щоденно. Обробляються такі засоби чистки спеціальними засобами, що мають лікувальну дію та запобігають розвитку захворювань.

Якщо батьки вирішили привчити до чищення зубів ниткою дитину, то це слід проводити у присутності дорослого, щоб був контроль, та щоб запобігти травмуванню. Якщо привчати дитину змалку доглядати за зубами, то здоров’я та красу зубів можна зберегти на довгий час.