21Лип

Зубочистки і зубна нитка

Зубочистки

Їх називають найдавнішим стоматологічним інструментом, і тому є чимало підтверджень. Міжзубні проміжки очищали ще первісні люди, коли за обідом з’їдали вбитого на полюванні мамонта. Відомо, що «паличку для зубів» використовував сам Будда, а в середні століття зубочистки для багатих людей стали робити із золота: з Сходу ця мода перейшла на Захід, як і багато культурні винаходи і відкриття.
Зараз ми користуємося одноразовими зубочистками, але теж скоріше неправильно, ніж правильно, так що десни часто травмуються і виникають хвороби порожнини рота. Навчитися використовувати зубочистку нескладно: при введенні між зубами її треба тримати з нахилом до 45°, а потім рухати по бічній стороні зуба вгору, починаючи від ясенної борозни, але не тиснути, а тільки злегка натискати – тут потрібно терпіння.
Не треба намагатися запхати зубочистку в ті міжзубні проміжки, в які вона пролізти за визначенням не може, і ні в якому разі не можна агресивно колупати нею в зубах – це прямий шлях до пародонтоз.
Взагалі стоматологи сьогодні відносяться до зубочисткам без ентузіазму: хоча всі вони визнають, що краще вже використовувати для видалення залишків їжі зубочистку, ніж кінчик ножа або виделки, майже всі вважають зубочистки небезпечними предметами. Виняток – пластмасові зубочистки, але деякі фахівці заперечують і їх теж.

Які зубочистки краще і безпечніше

І все-таки, якщо ми користуємося зубочистками, слід знати, які з них краще і безпечніше. Зубочистки з дерева – найпоширеніші: вони можуть бути з двома гострими кінцями або з одним, а інколи їх випускають з ароматизаторами.
Є також загнуті зубочистки – ними зручно очищати корінні зуби.
Пластмасові зубочистки можна застосовувати повторно, якщо їх вимити і висушити, але не слід економити і користуватися ними нескінченно. Не так давно вчені придумали зубочистки з сріблом: на кінчики зубочистки наносять найтонший срібний шар – срібло знищує хвороботворні мікроби в порожнині рота.
А японці вирішили поєднати в конструкції зубочисток дві користі: у кафе на столиках у них завжди є «йодзі» – ними не тільки зуби можна очищати, але і наколювати дрібні закуски.
Кращими вважаються медичні зубочистки: вони дуже тонкі, і зроблені з нержавіючої сталі; їх також можна стерилізувати, але навряд чи можна купити у звичайному магазині.
Зараз рекламуються і гнучкі зубочистки з ксилітом, зменшує утворення зубного нальоту, і фторидом натрію, що запобігає руйнування зубної емалі там, куди не дістає зубна щітка. Вони теж дуже тонкі, але міцні, тому їх можна вводити в самі вузькі міжзубні щілини, не боячись, що вони зламаються.

Зубна нитка

Зубна нитка – це більш яке вітається стоматологами засіб для чищення зубів, і зараз її починають освоювати все більше людей, але користуватися нею правильно теж вміють не всі. Інакше зубну нитку називають флосом, і багато людей її сприймають так само, як зубочистку, тільки вважають, що вона безпечніше. Зубна нитка призначається не тільки для того, щоб очищати міжзубні проміжки від застрягли там залишків їжі – вона допомагає надовго зберегти красу і здоров’я зубів.
Коли ми чистимо зуби щіткою, то можемо «дістати» передню і задню поверхню, і ще жувальну, а про решту часто і не думаємо – хоча у кожного зуба є 5 сторін. Зубна щітка у проміжки між зубами ніяк дістати не може, ось і залишаються там бактерії, що викликають поганий запах і різні захворювання – тут може допомогти зубна нитка.
До застосування зубної нитки стоматологи ставляться зовсім інакше, ніж до зубочисткам: користуватися нею вони рекомендують – небудь регулярно після прийому їжі або перед тим, як лягти спати, щоб бактерії вночі не могли розмножуватися. Після використання зубної щітки вони все одно залишаються, і забираються в ясенні кишені – їм там тепло, волого і затишно, тому до ранку запах з рота гарантований.
Зубні нитки, як і зубочистки, бувають різними. Є круглі нитки – вони підходять тим, у кого міжзубні проміжки ширше, ніж у інших. Є нитки плоскі – ними добре користуватися, коли проміжки, навпаки, дуже вузькі – кругла нитку між ними просто не пройде.
Оброблені воском (вощені) нитки краще використовувати людям, які не мають досвіду в їх використанні, а також дітям – ними практично неможливо травмувати ясна. Нитки, не оброблені воском, розшаровуються, і захоплюють поверхню зубів краще, а значить, і чистять ефективніше – навчитися користуватися ними теж неважко.
Є нитки, оброблені спеціальними складами – на зуби і ясна вони надають лікувальну дію. Найчастіше для просочення використовують фторид натрію, та ще додають ароматизатор зі смаком фруктів, ягід і трав.
Можна купити довгу зубну нитку – близько 30-50 м: в коробочці з такою ниткою є пристосування для її відрізання; є нитки, які легко носити в кишені або в сумочці; одноразові нитки вкладаються в окремі маленькі упаковки – в коробочці їх до 50 штук.
Деякі люди не зважуються розпочати застосовувати зубну нитку тільки тому, що вважають це дія складним, але нічого особливо складного в ньому немає.
Коли зуби вже почищені щіткою, треба відрізати приблизно 40 см нитки, намотати її кінці на середні пальці рук – так, щоб довжина нитки між ними була близько 6 см; натягнути нитку, притримуючи її іншими пальцями, і акуратно ввести між зубами. Потім зуб охоплюють ниткою – вона повинна утворити як би букву З, і так само охоплюють сусідній зуб. Обережно просувають нитку вгору, потім вниз, і одночасно в кожну сторону – вона повинна злегка заходити під ясна. Коли проміжок буде очищений, нитка треба обережно вийняти і викинути, а потім повторити все наново, переміщаючись від одного зуба до іншого, і не пропускаючи жодного – нитка треба міняти щоразу. Коли всі зуби і всі проміжки будуть оброблені ниткою, слід прополоскати порожнину рота ополіскувачем або звичайною теплою водою.
Якщо ви все-таки ненавмисно отримали травму десни, прополощіть рот настоєм будь лікувальної трави: наприклад, шавлії, ромашки і ін
Дітям до 8 років користуватися зубною ниткою не треба, а вчитися цьому треба під наглядом дорослих.
При вираженому пародонтозі і парадонтите зубна нитка може викликати кровотечу з ясен, тому користуватися нею не можна.

inmoment.com.ua