Новини

Наліт на зубах, причини утворення та методи боротьби

21Лип

Наліт на зубах, причини утворення та методи боротьби

Зубний наліт утворюється у ротовій порожнині кожної людини та може супроводжувати її від народження і на протязі всього життя. Він утворюється у роті, на його утворення впливають різноманітні причини: від порушення правил догляду за ротовою порожниною до захворювання внутрішніх органів. Комусь доводиться частіше навідуватися до зубного лікаря, комусь менше, але слід обов’язково перешкоджати утворенню та розповсюдженню зубного нальоту у роті. Не слід недооцінювати шкоду від його наявності, або навпаки, сильно переживати від його утворення. Правильне реагування на його появу та регулярне відвідування лікаря є запорукою здорових, міцних та гарних зубів.

Причини утворення

Це явище відносять до самих розповсюджених, наявне у кожної людини різного віку, статті та соціального положення. Попри це, мала кількість пацієнтів володіє інформацією про фактори, що впливають на появу нальоту, методи запобігання та видалення. Також не всім відомі наслідки, які можливі при якщо ігнорувати його появу.

Зубний наліт уявляє собою залишкові частки їжі та інших мікроскопічних речовин, які залишаються у роті. Накопичуються на емалі зубів, між ними, на яснах, у зубних кишенях. Спочатку вони непомітні та м’які, з ними легко боротися та видаляти. Згодом, якщо не приділяти уваги, кількість часток збільшується, що сприяє скупчені у роті великій кількості мікробів. Це сприяє розмноженню шкідливих мікроорганізмів та мінералізації нальоту, згодом збільшенню площі на зубах. З часом він стає зубним каменем і може привести до важких захворювань ясен, або, навіть, до втрати одного або декількох зубів.

На виникнення нальоту впливають такі фактори:

– При недостатньому приділенню уваги гігієни роті існує ризик появи нальоту на зубах. Порушення гігієни — головний чинником розвитку хвороби. Щоб запобігти цьому, важливо чистити зуби двічі на добу та використовувати ополіскувач після приймання їжі. Правильною повинна бути підібрана зубна щітка та паста, потрібно ретельно чистити важкодоступні місця у роті. Тривалість чищення – не менше 5 хвилин.

– Вживання м’якої їжі збільшує ризик утворення нальоту. Це стосується малих дітей. Щоб зменшити ймовірність накопичення мікрочастинка, потрібно їсти тверду їжу, тим самим очищати зуби.

– Неправильне жування. Бувають випадки, коли людина не може жувати їжу двома краями щелеп, а здійснює це тільки однією стороною. Заважає відчуття болю у зубі, захворюванні ясен, та ін. Тоді, на вільну сторону потрапляє більше нальоту. На неправильне жування впливають також неправильний прикус, хворі ясна або слизова оболонка ротової порожнини.

– Наявність захворювання органів травлення або ендокринної систем призводять до виникнення більшій кількості бактерій у роті. Вони порушують баланс мікроорганізмів, що сприяє розмноженню шкідливої флори.

– Зубні щітки та пасти низької якості.

Наліт може бути м’яким та твердим, ділиться по кольору. Розрізняють білий, коричневий, зелений та чорний колір нальоту.

Білий

Широко розповсюджений наліт, що можна помітити вранці після сну або ввечері, після важкого дня. Має м’яку структуру та непомітний для оточення. Його просто позбутися простим чищенням зубів. Іноді може мати жовтий колір, та накопичуватися біля ясен. Він схожий по хімічному складу з білим, але більш помітний для оточення. Ігнорувати його не можна, тому що з часом може перетворюватися на камінь.

Коричневий

Нікотинова залежність, часте вживання міцних напоїв з кофеїном сприяють появі нальоту коричневого кольору. Він утворюється завдяки фарбувальній властивості часток, та проблемно видаляється. Щоб позбутись його, потрібно звертатися до стоматолога та проводити професійну чистку зубів. Надалі відмовитись від вживання фарбувальних напоїв та їжі.

Чорній

Появлення чорного нальоту у дітей може виникати у різні випадках і не бути пов’язаним з порушенням гігієни. Дитина кожен день, зранку і ввечері чистить зуби правильно підібраною пастою, полоскати після вживання їжі рот, а наліт все одно з’являється. Причиною можуть стати неправильне травлення, захворювання слизової оболонки рота або порушення бактеріального балансу. У такому випадку треба лікуватися не тільки у зубних лікарів, а й у фахівців.

У дорослих чорній колір нальоту спричиняють мідні вироби, або праця на шкідливому виробництві. Частіше на чорний наліт впливає сукупність факторів, це нікотин, вживання кави, поганий догляд за ротовою порожниною і шкідливе виробництво.

Наліт у дітей

Проблема зубного нальоту актуальна навіть для немовлят. Фахівці радять не залишати без уваги будь-які зміни кольору зубів у дитини. Це може свідчити про розвиток хвороби внутрішніх органів, яка потребує негайного втручання.

Слід знати, що наліт може бути зеленій. Він утворюється при ураженні рота дитина грибковим захворюванням, а зелений колір – результат їх діяльності. Потрібна консультація педіатра та стоматолога.

Молочні зуби можуть почорніти у випадках захворювання шлунку, дисбактеріозу або ураження глистами.

Засоби видалення нальоту

Стоматологи радять обов’язково боротися із зубним нальотом. Чистити зуби двічі на добу, регулярно відвідувати зубного лікаря, для консультацій і стеження за здоров’ям зубів. Наявність зубного нальоту спричинює утворення зубного каменю, розповсюдження мікроорганізмів, що спричинює руйнування емалі, та подальшому розповсюдженню хвороби зубів. Ефективним засобом є професійна чистка у стоматолога, яку важливо проводити на кожному відвідуванні.

У домашніх умовах частіше використовують таки засоби, як сода, сік лимону. Однак, ці методи застарілі та малоефективні. Спричинюють більше шкоди, ніж користі. Головним недоліком є ушкодження зубної емалі.

Тому потрібно щоденно слідкувати за гігієною ротової порожнини, чистити зуби після вживання їжі й не вживати шкідливих фарбувальних продуктів. Відвідування лікаря двічі на рік з профілактичним візитом запобігає патологічним процесам.