21Лип

Усе про зубну щітку

Як вибрати зубну щітку?

Зубна щітка вважається найнеобхіднішим предметом гігієни, адже з її допомогою людина може підтримувати здоров’я ротової порожнини. Під час вибору такого товару в магазині не варто звертати увагу тільки на її зовнішній вигляд чи ціну. Використання неякісної або неправильно обраної щітки може призвести до пошкодження зубної емалі, а також викликати різні захворювання — зокрема, стоматит.

Саме тому слід купляти зубну щітку з урахуванням загального стану порожнини рота, наявності нальоту на зубах і проблем з яснами. Крім цього, ортопедичні та ортодонтичні конструкції у роті теж мають впливати на вибір цього предмету гігієни.

Як правильно використовувати зубну щітку?

Статистика свідчить про те, що близько 50% щіток, які можна знайти на полицях магазинів, є підробками. Такий товар може нашкодити здоров’ю зубів та ясен, тому щітку краще купувати в аптеці або спеціалізованому магазині.

Не менш важливими є умови зберігання зубної щітки вдома. Фахівці радять розміщувати щітки всіх членів родини в окремі стаканчики, щоб вони не торкалися одна одної. Якщо це правило не виконується, між предметами можуть поширюватися мікроби, які шкодять не тільки дорослим, але й дітям.

Строк використання звичайної зубної щітки або насадок для електричного приладу не має перевищувати трьох місяців. Крім того, необхідно змінювати цей предмет на новий після перенесення вірусних захворювань, щоб уникнути повторного зараження.

Якщо зовнішній вигляд щітки погіршився — наприклад, щетинки змінили свою форму, вона також потребує заміни. У продажу можна знайти сучасні моделі з індикатором, який допоможе вчасно позбавитися від старої щітки. При чищенні зубів двічі на день нову щітку доведеться купити через 2-3 місяці.

Дуже важливо підтримувати ідеальну чистоту щітки, тому що вона швидко забруднюється. Для цього після кожного використання необхідно ретельно промити зубну щітку милом і теплою водою, а потім добре просушити.

Найкращим місцем для зберігання є окрема склянка, в яку щітка ставиться догори щетиною. Завдяки цьому можна уникнути розмноження бактерій та деформації щетинок. Якщо для зберігання використовується закритий футляр, до нього не рекомендується класти щітку одразу після чищення зубів.

Якою має бути щітка?

Голівка зубної щітки повинна бути невеликого розміру, тому оптимальна довжина складає від 25 до 30 мм. Завдяки цьому під час чищення можна буде легко дістатися до важкодоступних ділянок ротової порожнини, особливо до корінних зубів. Розмір голівки щітки та кількість пучків щетини обирають в залежності від того, хто саме буде користуватися цим предметом. Для дитини підійде щітка, яка має 23 пучки, для підлітка — 39 пучків, а дорослій людині краще обрати варіант з кількістю пучків від 47 до 55.

Розмір голівки щітки може складати 18-35 мм, і вона має охоплювати поверхню не більше ніж трьох зубів. Довжина дитячої моделі знаходиться в межах 18-25 мм, а дорослої — близько 30 мм. Найбільш зручною формою голівки вважається округла, адже вона не залишає пошкоджень на яснах.

Якісні моделі зубних щіток відрізняються тим, що їхня щетина знаходиться в окремих пучках, заокруглених зверху. Краще обирати варіанти з ручками, в яких є спеціальна гумова вставка проти ковзання. Гнучке з’єднання голівки та ручки дозволяє регулювати ступінь тиску під час чищення зубів, тому такі щітки вважаються найкращими для ефективного догляду за ротовою порожниною.

Якісна зубна щітка не має електризуватися, інакше на ній буде накопичуватися полімерний пил. Для повноцінного очищення поверхні зубів велике значення має різна довжина пучків щетини та їх розташування. В багатьох сучасних моделях щетинки розміщуються у вигляді букви «х». Найкращим матеріалом для голівки щітки є штучна щетина, тому що на відміну від натуральної вона не вбирає вологу і не ламається. Це запобігає утворенню великої кількості бактерій на поверхні, і продовжує строк експлуатації щітки.

Які види зубних щіток можна знайти в магазинах?

Щетина зубної щітки ділиться на різні рівні жорсткості, і може бути наступною:

  • дуже жорсткою (або extra hard);
  • жорсткою (або hard);
  • середньої жорсткості (або medium);
  • м’якою (soft);
  • дуже м’якою (extra soft).

Дуже жорсткі моделі призначені для чищення зубів, на яких постійно утворюється велика кількість нальоту та відкладень. Неправильне використання такої зубної щітки може призвести до пошкодження зубів і ясен, і як наслідок — до розвитку захворювань ротової порожнини. Занадто жорстку щітку можна зробити більш м’якою, якщо перед використанням обробити її теплою водою.

Найбільш ефективним та універсальним засобом для догляду за порожниною рота є зубна щітка із середнім рівнем жорсткості. Завдяки тому, що її щетинки достатньо гнучкі, наліт та бактерії видаляються з важкодоступних місць набагато краще. Дуже м’яка щетина розрахована на використання під час лікування хвороб пародонту, адже в цьому випадку занадто інтенсивне чищення зубів може нашкодити.

Також дуже м’які щітки підходять для використання маленькими дітьми та жінками під час вагітності. Слід враховувати, що таку щітку не можна використовувати постійно, тому що вона не забезпечує ретельного очищення і може стати причиною появи пігментованих плям.

Щітка з середньою жорсткістю підходить для тих людей, які не мають серйозних захворювань зубів чи пародонту. В багатьох сучасних моделях зубних щіток використовуються комбінації з щетини різних ступенів жорсткості.

Останнім часом електричні щітки також стають популярними в нашій країні. Але такий варіант не підходить для щоденного використання, тому краще за все чистити зуби електричним приладом 1-2 рази на тиждень. Також подібними щітками не можна користуватися після операційного втручання в ротовій порожнині.